Šodien Latvijas Tirgotāju asociācija tikās ar Konkurences padomi. Saruna bija par pēdējā laikā karsto un Zemkopības ministrijas uzkurināto diskusiju par piecenojumiem dažādām precēm un dažādos veikalu tīklos.

Cenu līmeni dažādos veikalos nosaka to attīstības fāze (vēl investē vai investīcijas jau atgūtas), piedāvāto preču kvalitāte  un servisa līmenis (apkalpošanas vide un preču atlase). Skaidrs, ka Sky vai MC2 būtiski atšķirsies cenās no Maximas vai kooperācijām. Vienlaikus pārdomas raisa vienādu preču būtiskās cenu atšķirības dažādos veikalos. Tā vietējā ražotāja prece, kas piegādāta veikalam par 3 eiro, Lats veikalā maksā 4 eiro, TOP veikalā 5 eiro, bet Rimi – 6,50 eiro. Iespējams, spriežot pēc Kaspara Amsila (“Dobeles Dzirnavnieks”) netiešiem mājieniem un Aināra Šlesera (Saeimas deputāts) izteikumiem Saeimas Tautsaimniecības komisijā – galvenais vaininieks ir Rimi, par kuru cilvēki aktīvi arī izsākas facebook. Tomēr jāatceras, ka piecenojumus regulēt tirgus ekonomikā nevar un atliek divi varianti: pircējam izvēlēties citu veikalu vai piemērot virspeļņas nodokli (kaut lielākā daļa globālo tirgotāju peļņas daļa aiziet uz investīcijām).

Slikti un tirgotāju sašutumu izsaukuši Zemkopības ministra paziņojumi par “ļaunajiem” tirgotājiem, attiecinot to uz visiem. Lauku tirgotāja saka: ja lielajiem īpašnieki ir anonīmi, tad te katrs mani zina un sāk uzskatīt mani par krāpnieci un ļaužu apzadzēju. Tāpēc svarīgi, lai Konkurences padomes pētījums par piecenojumiem pārtikas aprites ķēdē tiktu izmantots saprātīgi, politiķiem izdarot pareizus secinājumus, kā ierobežot pārmērīgu piecenojumu veidošanos uz vietējo ražotāju precēm, vienlaikus, neizjaucot piecenojuma proporcijas starp preču grupām. Ja šobrīd, piemēram, miltu izstrādājumiem ir 45% piecenojums, bet pienam un maizei -līdz 25%, tad pieprasot samazinājumu miltu izstrādājumiem nāksies palielināt pārcenojumu pienam un maizei. Pie kam jāņem vērā, ka daudzos piemājas veikalos tabakas aprite sastāda 15% apgrozījumu, bet valsts regulētais piecenojums ir 5%. Savukārt, valdība neatļauj noteikt kaut vai ēdināšanas uzņēmumos servisa maksu par cigarešu pārdošanu.

Atgriežoties pie galvenās sarunas tēmas – Olu, piena, gaļas, graudu un maizes produktu mazumtirdzniecības tirgus uzraudzības”, Tirgotāju asociācija vienojās par pētījuma metodikas risinājumiem, kas atvieglos piecenojuma struktūras aprēķinu, it sevišķi mazajos uzņēmumos, tādējādi radot ietaupīt līdz pat 20 tūkstošiem eiro aprēķinu veikšanā.

LTA prezidents Henriks Danusēvičs, 29548484, henriks@lta.lv

Lāsma Reine

Comments are closed.