Ierobežojumi, kas piemēroti uzņēmumiem Covid-19 izplatības samazināšanai, ir radījuši būtiskus ekonomiskos zaudējumus tirdzniecības nozarei Latvijā. Vadošā mazumtirdzniecības nozares organizācija Latvijas Tirgotāju asociācija brīdina, ka finanšu ministra Jāņa Reira vadītās darba grupas vilcināšanās pieņemt lēmumus par atbalsta un kompensējošiem mehānismiem tirdzniecības uzņēmumiem un ministra ciniskā attieksme pret nozari, var radīt nopietnus riskus nozares turpmākai darbībai, uzņēmumu dzīvotspējai, konkurences samazināšanai un būtiskam patēriņa cenu kāpumam.

Eiropas Komisija ir apstiprinājusi Ekonomikas ministrijas sagatavoto un valdībā apstiprināto atbalsta programmu tirdzniecības centriem. Ņemot vērā lokdauna skarto uzņēmumu loku, nākamais solis būtu apstiprinātās programmas paplašināšanu, kas paredzētu veikala ēku, kuru platība ir lielāka par  1’500m2 ar mazāk nekā pieciem īrniekiem. Programmas paplašināšana ļautu atbalstu saņemt tiem tirdzniecības nozares dalībniekiem, kas atbildīgi ir ievērojuši valdības noteikto epidemioloģiskās drošības protokolu, motivējuši savu darbinieku vakcināciju, apstādināja tirdzniecību mājsēdes laikā, bet joprojām nav saņēmuši it nekādu atbalstu no valsts.

Ekonomikas ministrijas sagatavotais piedāvājums saskan ar mazumtirdzniecības nozares situācijas izpratni par nepieciešamajiem atbalsta mēriem, taču finanšu ministra Jāņa Reira vadītā darba grupa, kuras mērķis ir izstrādāt galējo atbalsta formu, kavējas lēmuma pieņemšanā un atbalsta piešķiršanā, neņemot vērā Ekonomikas ministrijas izstrādātos risinājumus, kas būtībā parāda finanšu ministra neizpratni par situāciju tirdzniecības nozarē un cinisko attieksmi, par spīti iepriekš publiski solītajam valsts atbalstam visiem uzņēmumiem, kuru darbība mājsēdes laikā tika apturēta.

Jau iepriekš LTA aicināja atbalsta pasākumos ietvert nodokļu un sociālo apdrošināšanas iemaksu termiņa atlikšanu, atbalstu, lai segtu uzņēmumu fiksētās izmaksas, kas radušās tirdzniecības ierobežojumu periodā, kā arī ieviest  īres maksas atbalstu grantu veidā tirdzniecības telpu īrniekiem.
 

Kā min Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs: “Ņemot vērā radušos ekonomiskos zaudējumus vienam no svarīgākajiem sektoriem Latvijas ekonomikā, nav saprotama finanšu ministra kavēšanās un neizlēmība steidzamu lēmumu pieņemšanā. Tirdzniecības nozarei apsolītais atbalsts vēl joprojām nav piešķirts, kā arī nav skaidrības par tālākajiem lēmumiem, kas ilgtermiņā rada nopietnus draudus nozares pastāvēšanai.”

LTA aicina Ekonomikas ministriju, Finanšu ministriju un valdību kopumā sniegt pietiekamu atbalstu tirgotājiem par mājsēdes laikā nodarītajiem zaudējumiem, iezīmējot, ka citādi valsts var saskarties ar mazumtirdzniecības sektora nespēju atjaunot savu pilnvērtīgu darbību, kas atstātu nopietnas sekas Latvijas ekonomikā.

Lāsma Reine

Comments are closed.