Uzņēmēji tikās ar Veselības ministra padomnieku rīcībpolitikas jautājumos Kasparu Bērziņu un Valsts darba inspekcijas direktoru Renāru Lūsi, lai diskutētu par darba devējiem aktuālajiem jautājumiem un skaidrotu neskaidrības Covid-19 normatīvajā regulējumā.

No 15. februāra darbinieks, kuram ir beidzies vakcinācijas sertifikāts, varēs veikt darba pienākumus bez balstvakcinācijas, jo Veselības ministrijas noteiktā revakcinācijas prasība ieviesta tikai pakalpojumu saņemšanai. Visiem pakalpojuma saņēmējiem no 15. februāra jābūt ar revakcinācijas sertifikātiem. Lai pēc iespējas mazāk traucētu darba attiecības un vienlaicīgi cerot, ka ar pakalpojumu ierobežojumu varētu būt pietiekami, lai motivētu cilvēkus revakcinēties, nav paredzēts, ka revakcinācijas prasība jebkādā veidā attieksies uz darba pienākumiem, vismaz, pagaidam. Darbiniekam, kas ir pakalpojuma sniedzējs, ir jābūt vismaz ar pabeigto primāro vakcināciju.

7. janvārī Eiropas Slimību un profilakses centrs nācis klājā ar jaunām rekomendācijām par izolācijas dienu samazināšanu, bet vienlaicīgi pateica, ka šīs rekomendācijas ir mainītas nevis tāpēc, ka ir mazinājusies vīrusa bīstamība, bet tādēļ, ka palielinās spiediens uz ekonomiku un sabiedrību. Pēc Bērziņa vārdiem, jebkurš karantīnas samazinājums, kas normāli ir 10 vai 14 dienas, ir smags kompromiss, jo ir daudz lielākā iespēja, ka uz darbu nāks slimi cilvēki un inficēs citus. Vienlaikus darba devēji nav apmierināti ar atšķirīgiem, līdz 5 mēnešiem saīsinātiem, Janssen vakcīnas derīguma termiņiem. It sevišķi, ņemot vērā epidemiologa Ugas Dumpja teikto par pārlieku biežas vakcinācijas (ik pa 4 mēnešiem) negatīvo ietekmi uz cilvēka imūnsistēmu.

Latvijā plānots mainīt regulējumu attiecībā uz kontaktpersonu mājās karantīnu – pašreiz regulējums paredz 14 dienas mājās karantīnu pēc pēdējā kontakta ar Covid-19 slimnieku. Piedāvājums ir samazināt mājās karantīnu vakcinētiem līdz 7 dienām, ja pēc šīm 7 dienām 24 stundas cilvēkam nav slimības pazīmes, tad viņš var atgriezties darbā, bet līdz 10. dienai darbā jānēsā FFC2 respir a tors, lai sargātu sevi un pārējos. Saeima arī atjaunojusi slimības pabalsta izmaksu jau no pirmās darbnespējas dienas ar Covid-19 saslimušām vai mājas karantīnā esošām personām, kurām ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Lāsma Reine

Comments are closed.