SIA “Depozīta iepakojuma operators”, neņemot vērā līgumu, kas tika parakstīts ar Latvijas Tirgotāju asociāciju, ignorē nozari un mēģina pārlikt depozīta sistēmas ieviešanas izmaksas uz pircēju ar tirgotāju maku starpniecību, uzskata Latvijas Tirgotāju asociācija.

Pašreiz ir aptuveni 100 tirgotāji, kuru tirdzniecības vietās pēc likuma būtu obligāti jānoslēdz līgums par depozīta sistēmas ieviešanu, bet tas vēl nav izdarīts. Vienlaikus ir virkne tirgotāju, kas nemaz nav uzrunāti.

Asociācija uzskata, ka tas ir rezultāts tam, ka depozīta sistēmas ieviešana notiek necaurspīdīgi, maziem un vidējiem tirgotajiem tiek uzspiestas netaisnīgas maksas par iepakojuma savākšanu, nav skaidrības par to kā kompensēs tirgotāju izmaksas, ir arī neskaidrības par higiēnas prasībām, ka arī ļoti ilgi norēķinu termiņi ar tirgotājiem par depozīta savākšanu – līdz pat 50 dienām.

No tā izriet, ka operators vienpusīgi uzspiež noteikumus un draud nepaklausīgiem tirgotājiem ar sodiem. Tas tiek realizēts, lai pārceltu ražotāju atbildību par tirgū laistā iepakojuma savākšanu no saviem pleciem uz patērētāju maciņiem un tirgotāju papildus izmaksām.

“Manuprāt, Valsts vides dienests vienpusēji atbalsta tādu rīcību, kas ir pretrunā ar Latvijas iedzīvotāju interesēm un nesekmē lietišķu sadarbību starp visām depozīta ieviešanā iesaistītām grupām: ražotājiem, tirgotājiem un patērētājiem,” saka Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

Lāsma Reine

Comments are closed.