Atveroties brīvajām rindām uz vakcināciju, kā arī aktivizējoties sarunām par zaļo sertifikātu, arvien lielāka tirgotāju interese par iespēju vakcinēties tirdzniecības darbiniekiem. Katru dienu nozares darbinieki tiekas ar vairāk kā miljonu cilvēkiem, tāpēc prioritāro grupu sakarā rodas jautājumi, kāpēc Latvijas bankas darbinieki vai RTU administrācija ir prioritāra pret pārtikas apgādes ķēdes dalībniekiem. Šie jautājumi paliek bez atbildes, jo to pamatā ir politiski lēmumi, prioritāro grupu virzītāju intereses.

          Toties skaidrība ir ar nozares darbinieku vakcinācijas perspektīvām. Šobrīd vakcinēties gribētāju skaits, aptaujājot uzņēmumu darbiniekus, svārstās starp 30 un 65 procentiem. Mūsu vakcinācijas grupa ir 7. prioritārā grupa – eksportējošie uzņēmumi, un 8. prioritārā grupa – tirdzniecības darbinieki, pakalpojumu sniedzēji, kurjeri, pārtikas ražotāji un citi.

          “Valstī vakcinācija notiek atbilstoši prioritārajām grupām un šobrīd tirgotājiem jau ieteiktu pamazām sākt gatavot sarakstus ar darbiniekiem, kuri vēlās vakcinēties. Ja būs lieli kolektīvi, esam gatavi izbraukt arī uz vietas, lai cilvēkiem šis process būtu pēc iespējas ērtāks un ātrāks,” norāda Veselības ministrijas Vakcinācijas procesa koordinācijas speciāliste Dita Čudare, kura atbild par kolektīvo vakcināciju un kuru Veselības ministrs Daniels Pavļuts noteicis kā kontaktpersonu nozares vakcinācijas jautājumos.

          “Maxima Latvija” pārstāvis Jānis Vanags norāda, ka pavisam noteikti ir jādod iespēja vakcinēties tiem darbiniekiem, kuri to vēlas. Turklāt uzsvēra, ka Veselības ministrijai būtu jādomā par kādu kampaņu un komunikāciju ar tirgotājiem, lai šo mērķgrupu uzrunātu un būtu pēc iespējas lielāka tirdzniecības nozares darbinieku atsaucība. “ Maxima ir ne tikai lielākais darba devējs nozarē, bet arī pārstāvam tādu industriju, kura apkalpo šobrīd vairāk nekā miljonu cilvēku dienā. Tas ir ļoti daudz. Neskatoties uz šo lielo plūsmu, kuru apkalpojam, esam iemācījušies to darīt klientam drošā veidā. Redzam, ka arī darbinieku saslimstība ir zema. Bet noteikti saprotam, ka vakcinācija vispirms jānodrošina populācijā kopumā, lai mēs to miljonu, kas ienāk veikalos, varam apkalpot kā drošu klientu. Taču tajā pašā laikā noteikti atbalstām darbinieku vakcinēšanu un pat tirgotāju grupas prioritizēšanu kā steidzamāku,” saka J. Vanags.

         Tirgotāji neslēpj, ka ne visi darbinieki vēlas vakcinēties un ir jādomā par to, kā arī nozares cilvēki jāmotivē un jāveic skaidrojošais darbs. Veikalu tīkla “Top” pārstāvis Jānis Dubults uzsver, ka veikalos ir iespējams izvietot kādus  vizuālos materiālus, lai uzrunātu tirgotājus, ražotājus vakcinēties. “Esam ieinteresēti kolektīvai vakcinācijai un tam, lai ikdiena pamazām atgriežas ierastajās sliedēs. Ceram, ka vakcinācijas darba kārtība paredzēs to, ka tiksim vakcinēties savos reģionu centros, lai, piemēram, Vidzemes darbinieki nebūtu jāved uz Kuldīgu,” savos ieteikumos dalījās J. Dubults.

         Jāpiebilst, ka tirgotāju un ražotāju vidū ir  arī uzņēmēji, kas iestājas par to, lai  nozares cilvēkiem vakcinācija tiktu nodrošināta pēc iespējas ātrāk, mainot prioritāro grupu. Latvijas Tirgotāju asociācija gatava iesaistīties šī dialoga veidošanā starp attiecīgajām iestādēm. Šobrīd skaidrs, ka būs divas iespējas vakcinācijai: kolektīvu pieteikumi vakcinācijai ārstniecības iestādēs un vakcinācijas izbraukumi darba vietās. LTA prezidents Henriks Danusēvičs skaidro: “Tuvāko divu nedēļu laikā nozare saņems pilnu sarakstu, kur un kā varēs pieteikt darbiniekus vakcinācijai, kādi dati iekļaujami vakcinējamo sarakstā. Šobrīd arī skaidrs, ka izbraukumi būs pie kolektīviem, kur ir vismaz 25 vakcinējamie un netiks šķiroti tirdzniecības uzņēmuma darbinieki pa profesijām. Tas būtiski mazinās rindu administrēšanas izmaksas. Pēc divām nedēļām jau varēsim pateikt precīzāku maija datumu, kad sāksies nozares darbinieku, kuru skaits pārsniedz 100 tūkstošus, vakcinācija. “

Lāsma Reine

Comments are closed.