Iespējams Latvijā taps pilnmetrāžas mākslas filma par Baltkrievijas notikumiem ar apakšnosaukumu  Sextilis. Filmas stāsti pavēstīs skatītājiem par cilvēkiem, kuri sacēlās pret apmānu, netaisnību, vardarbību un diktatūru, par pilsoniskās sabiedrības, mīlestības un savstarpējā atbalsta dzimšanu.

              Filmas producente Valerija Ļedjajeva, tāpat kā daudzi citi, bija spiesta pamest Baltkrieviju un pārcelties uz Latviju uz nenoteiktu laiku savas pilsoniskās pozīcijas un varas iestāžu vajāšanas dēļ: “Mēs, radoši cilvēki, cenšamies mainīt pasauli ar mākslas palīdzību. Šobrīd ir uzkrājusies milzīga radošā enerģija filmas realizācijai. Mums ir nepieciešams atbalsts no valsts puses, lai mēs spētu realizēt šo projektu dzīvē.” Tāpēc ar Latvijas Tirgotāju kameras atbalstu iesniegts projekts Ārlietu ministrijas izsludinātajā konkursā “Attīstības sadarbības projekti Baltkrievijas pilsoniskās sabiedrības atbalstam”. Kameras prezidents Henriks Danusēvičs, atceroties Starptautiskā Jaunā kino festivāla “Arsenāls” vadīšanas laiku: “Radošiem cilvēkiem jāpalīdz realizēt idejas, kuras ir perspektīvas un ienes jaunu dvesmu kino. Šis scenārijs atgādina jaunā kino idejas, kuras man bija un ir tuvas. “

              Uz patiesiem notikumiem balstīta mākslas filma parādīs vienkāršo baltkrievu stāstus, kuru likteņi savijas, satiekoties miera protesta akciju laikā no 2020.gada vasaras līdz šai dienai. Valērija Ļedjajeva stāsta: “Tie būs stāsti par cilvēkiem – vājiem, drošsirdīgiem, par dažādiem, kādi viņi ir reālajā dzīvē, abās “barikāžu” pusēs. Centīsimies noskaidrot, kāpēc mēs kā tauta gājām savu mierīgo un pat upurējošo ceļu uz brīvību.” Katrs filmas posms noslēdzas ar pāreju uz nākamā varoņa stāstu. Jauna baltkrievu ģimene uz protestu fona piedzīvo attiecību krīzi, drosmīgas un emocionālas sievietes protestos aptur masveida vardarbību, tiesnesim – “sistēmas skrūvītei” kādu dienu nākas rakstīt spriedumu savam tuviniekam.

        Filmas producente ir Valērija Ļedjajeva – psiholoģe, izveidoja  psiholoģiskās realitātes šovu “Viss nokārtosies” TV ONT. Baltkrievijas protestu laikā uzfilmēja īsfilmu “Krupis”. Jauno filmu veido sadarbībā ar pazīstamo zviedru producentu un komponistu Žanu-Polu Vallu un Latvijas filmu kompāniju “Forma Pro Films (FPF)”. Žans-Pols (bijušais “Secret Service” grupas dalībnieks) tikko pabeidza muzikālo pavadījumu “Netflix” filmai “Sutton’s Case” (2020) un “SVT” zviedru seriālam “Amningsrummet” (2020).

Lāsma Reine

Comments are closed.