Demokrātija patiesi Latvijā tiek būtiski ierobežota. Nonācis tik tālu, ka par valsts naudu tiek diskreditēti un apmeloti neatkarīgie viedokļa paudēji . Konkrēti valsts finansējums piešķirts re:baltica projektam re:check, kur zem skaļa saukļa “ izteikuma autors melo” esmu pasludināts tv.net publicētā rakstā (autore Sabīne Bērziņa) par meli . Mani Latvijas un Eiropas kolēģi raksta: “Ir jāpieprasa atsaukt šīs melīgās ziņas. Par goda un cieņas aizskaršanu Čekistus tiesā. Viņi reāli ir klaji samelojuši…“

Paskatīsimies kopā, kuri meli un kur patiesība.

            Par Franciju . Prezidents Makrons pasludināja oktobra beigās ārkārtas stāvokli un aizliedza lielāko daļu preču tirdzniecību. Pēc mēneša valdība saprata kļūdu un prezidents, izmantojot “mākslīgā prieka” efektu, atcēla jebkādus tirdzniecības ierobežojumus. Tirdzniecības brīvība spēkā arī šodien. Latvijas valdība gāja pretēju ceļu un radīja “Ziemassvētku saslimstības pīķi” un daudzu pirmās nepieciešamības preču aizliegums spēkā jau otro mēnesi.

            Par Portugāli . Šai valstī līdz 15.janvārim nebija nekādu ierobežojumu tirdzniecībā. Šobrīd noteikti ierobežojumi līdz 30.janvārim un, iespējams, tiks pagarināti uz vēl 2 nedēļām. Šobrīd drīkst strādāt pārtikas veikali (gan mazie, gan lielveikali), kuros nav ierobežojums preču sortimentam , piemēram, grāmatām un apakšveļai, kas ir šo veikalu plauktos. Strādā arī higiēnas un kosmētikas veikali, kuros nav sadalītas preces “atļautās” un “aizliegtās”, kā šobrīd tas ir “Drogas” veikalos Latvijā.

            Par Austriju . Austrijā noteikts ierobežojums atkarībā no veikalu specializācijas, taču nav aizliegta “re” minēto preču – rotaļlietas, ziedus, sveces – tirdzniecība atļautajos veikalos. Atļauts strādāt pārtikas veikaliem, higiēnas un kosmētikas preču veikaliem, lauksaimniecības preču un drošības preču tirgotājiem, rezerves daļu tirgotājiem transporta līdzekļiem un citiem. Arī šeit netiek škirotas preces, piemēram, sēklu pārdošana un rokas krēmu tirgošana nav aizliegta, pārtikas veikalā var nopirkt puķu pušķi un sveci kā, piemēram. “TOP” vai citā pārtikas veikalā Latvijā.

            Par Luksemburgu . Šīs valsts mēdijos un, piemēram, saimniecības preču giganta “Brico” mājas lapā redzam, ka nekādi ierobežojumi preču grupām nav noteikti. Noteikti pastiprināti stingri ierobežojumi, kas stājās spēkā 11.janvārī un tie paredz aizliegt tirdzniecību svētdienās un nosaka normatīvu tirdzniecības uzņēmumos 10m2 uz vienu pircēju (Latvijā prasa 20m2) (veikalos līdz 20m2 var uzturēties 2 klienti vienlaikus). Un, protams, noteikts strikts epidemioloģiskais protokols (kā Latvijā – distancēšanās, maskas, dezinfekcijas līdzekļi).

       Un tagad par re: MELIEM . Citēju: “Gan Luksemburgā, gan Austrijā saslimstība šobrīd ir ievērojami zemāka nekā Latvijā.” Pievienoju tabulu uz šodienu, kur redzam reālos ciparus (inficēšanās gadījumi pret iedzīvotāju skaitu): Latvija – 3,38%, Austirja – 4,65%, Luksemburga – 8,18%.

       Un vēl MELI : “Latvijā drīkst tirgot visu , piemēram, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces”. Atcerēsimies, ka PATIESĪBA ir “drīkst tirgot ATSEVIŠĶAS higiēnas un pirmās nepieciešamības preces (aizliegtais saraksts pielikumā).

Man ir nepatīkami konstatēt, ka Kultūras ministrija neatbalsta neatkarīgos valsts mēroga preses izdevumus, kā piemēram, žurnālu “Latvijas Tirgotājs”, kurš iznāk no 1912.gada. Vienlaikus tā uzdod atsevišķām “projektu grupām” nomelnot valsts nefinansētos mēdijus vai neatkarīgus viedokļu paudējus. Savukārt, ja tā nav taisnība, tad Kultūras ministrijai nekavējoties jāpārskata šim projektam piešķirtā valsts finansējuma atbilstība cēlajiem mērķiem – objektīvai informācijai un dezinformācijas apkarošanai. Uz šī piemēra pamata, kā Struktūrfondu uzraudzības komitejas loceklis, uzskatu, ka jāpārskata visu minētā projekta (re:) publikāciju patiesumu , jo ne visi apvainotie melos vai dezinformācijā ir gatavi drosmīgi vērsties pret valsts finansētiem propagandistiem.

       Tā kā raksta autore apstrīd Latvijas Ārlietu ministrijas apkopoto informāciju par aizliegumiem tirdzniecībā ES valstīs, tad izmantoju citu ES valstu diplomātisko pārstāvniecību un goda konsulātu sniegto informāciju . Papildus apliecinu, ka par savu darbu nesaņemu ne atalgojumu, ne autora honorārus un veicu to pilnībā brīvprātīgi.

Lāsma Reine

Comments are closed.